Yatırımlarda Devlet Yardımları Kararda Değişiklik 21-08-2020

21.08.2020 tarih 31220 Sayılı Resmi Gazte’de yayımlanan, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı 2846) karar kapsamında;

 • Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında bazı illerin bağlı olduğu bölgelerde değişikliğe gidilmiş,
 • Bazı ilçelerin bağlı oldukları illerin içinde bulunduğu bölgelerden ayrı olarak daha alt bölgeler için uygulanan  desteklerden yararlanması imkanı getirilmiş,
 • Kararda belirtilen İlçelerde yapılacak yatırımların Organize Sanayi Bölgelerinde yapılması durumunda iki alt bölge desteklerinden yararlanmasına olanak sağlanmış,
 • 2012/3305 Sayılı kararın çeşitli maddelerinden düzenlemeler yapılmıştır.

Söz konusu karar kapsamında yapılan düzenlemelere aşağıda yer verilmiştir.

Buna göre 2012/3305 sayılı Kararının;

 1. Stratejik yatırımlar”a ilişkin 8/4 maddesinde yapılan düzenleme ile kamu kurumları tarafından yapılacak yatırımların da stratejik yatırımlar kapsamına alınabilmesine imkan sağlanmış, “altına dayalı entegre yatırımlar” stratejik yatırım kapsamı dışına alınmıştır.
 2. Gümrük vergisi muafiyeti” başlıklı 9 uncu maddesinin sekizinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Bu doğrultuda belirli şartlarda ithal edilen büyükbaş hayvanlara ilişkin gümrük vergisi muafiyeti uygulamasına son verilmiştir.
 3. Faiz veya kâr payı desteği” başlıklı 11 inci maddesinde yapılan düzenleme ile yararlanılacak Faiz veya kâr payı desteği tutarı, bölge ayrımı olmaksızın AR-GE ve çevre yatırımlarında 1.000.000 TL’den 1.800.000 TL’ çıkarılmıştır. Ayrıca OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırımlara ait komle yeni tesisler için ve kamu iktisadi teşebbüsleri dahil kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yapacağı yatırımlar için faiz veya kâr payı desteği uygulanabilmesine imkan sağlanmıştır.
 4. “Sigorta primi işveren hissesi desteği” başlıklı 12 nci maddesine eklenen fıkra ile; bölgesel teşvik uygulamaları ve stratejik yatırımlara ilişkin olarak, teşvik belgesi düzenlenmesine ilişkin müracaat aşamasında talep edilmesi halinde, vergi indiriminden yararlanılmamak kaydıyla sigorta primi işveren hissesi desteğinin üst sınırının (Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinin Sabit Yatırım Tutarına Oranı) yatırıma katkı tutarının yarısı oranında artılarak uygulanabilmesine olanak sağlanmıştır.
 5. Öncelikli yatırım konuları” başlıklı 17 nci maddesinde yapılan düzenleme ile fuar yatırımları, et ve süt yönlü entegre hayvancılık yatırımları öncelikli yatırımlar arasından çıkarılmış,  OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta yüksek ve yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlere yönelik test merkezleri yatırımları, kararda belirtilen şartlara haiz enerji verimliliğine yönelik yatırımlar, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre Lisansına tabi yatırımlar ve asgari yatırım tutarı şartı aranmaksızın ihtisas serbest bölgelerinde gerçekleştirilecek yazılım ve bilişim üretimi yatırımları öncelikli yatırım konuları arasına dahil edilmiştir. Ayrıca hava araçlarının kullanım, tamir ve bakımına yönelik eğitim yatırımlarının, öncelikli yatırım olarak değerelendiilmesi için gerekli olan “asgari 20 milyon TL yatırım yapılması” şartı kaldırılmıştır. “Alt bölge desteğinden yararlanacak yatırımlar” başlıklı 18 inci maddesinde yapılan düzenleme ile; İstanbul ilinde organize sanayi bölgeleri veya endüstri bölgelerinde, komple yeni yatırımlar hariç olmak üzere, OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerden EK-6’da belirtilenlerin üretimine yönelik asgari 5 milyon TL tutarındaki yatırımlar için 1’nci bölgedeki bölgesel destekler uygulanabilecektir. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan 4’üncü ve 5’inci bölge illerindeki organize sanayi bölgeleri ile Kilis ilinde yer alan organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamaları kapsamındaki yatırımlar için 6 ncı bölgede uygulanan desteklerden yararlanmasına ilişkin uygulamaya son verilmiştir.
 6. “Yatırım süresi ve tamamlama vizesi” başlıklı 24 üncü maddesinde yapılan düzenleme ile yatırımların tamamlama vizesi işlemleri için Kalkınma Ajansları, ticaret ve sanayi odaları, Bakanlık İl Müdürlükleri, sanayi odaları veya yatırımın bulunduğu il valiliği Bakanlıkça görevlendirilebilecektir.
 7. Diğer desteklerden yararlanma” başlıklı 29 uncu maddesinde yapılan düzenleme ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımların, sübvansiyonlu krediye faiz veya kar payı desteği sağlanmaması kaydıyla bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilmesine olanak tanınmıştır.
 8. Söz konusu kararın “Geçici 8 nci maddesinde” yapılan düzenleme ile imalat sanayiine yönelik (US-97 Kodu:15-37) düzenlenen yatırım teşvik belgeleri kapsamında; Bina-inşaat harcamalarında KDV iadesi, 01.01.2017-31.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yatırım harcamaları için, Bölgesel ve stratejik teşvik uygulamaları kapsamında vergi indirimi desteğinde uygulanacak yatırıma katkı oranları her bir bölgede geçerli olan yatırıma katkı oranına 15 puan ilave edilmek suretiyle, kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirimi tüm bölgelerde yüzde yüz oranında ve yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde yatırımcının diğer faaliyetlerinden elde ettiği kazançlarına uygulanacak oranı yüzde yüz olmak üzere uygulanması,  01.01.2017-31.12.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yatırım harcamaları için, Uygulanabilecektir.
 9. Söz konusu karar kapsamında bağlı olduğu ilin ait olduğu destek grubundan bir alt grupta yer alan destek unsurlarından yararlanacak ilçeler aşağıdaki şekildedir (Yürürlük tarihi 01.01.2021);
AnkaraÇamlıdere, Bala, Haymana
AdanaYumurtalık, İmamoğlu, Karataş, Karaisalı, Tufanbeyli, Aladağ, Feke, Saimbeyli
AfyonkarahisarKızılören, İhsaniye, Bayat, Sinanpaşa, Hocalar, Çobanlar
AksarayOrtaköy, Sarıyahşi, Eskil, Ağaçören, Güzelyurt, Gülağaç
Amasya Göynücek, Hamamözü
AntalyaGündoğmuş
AydınKuyucak, Germencik, Karacasu, Sultanhisar, Köşk, Buharkent, Yenipazar, İncirliova, Bozdoğan, Koçarlı, Karpuzlu
BalıkesirSavaştepe,  Dursunbey,  Sındırgı,  Havran,  Kepsut,  İvrindi,     Balya
BartınKurucaşile
BilecikGölpazarı,  İnhisar,  Yenipazar
BoluYeniçağa,  Mudurnu,  Göynük,  Seben,  Kıbrısçık,  Dörtdivan
BurdurKemer,  Ağlasun,  Çavdır,  Çeltikçi,  Yeşilova,  Altınyayla
BursaHarmancık,  Keles, Büyükorhan
ÇanakkaleBayramiç,  Yenice
ÇankırıBayramören
ÇorumOrtaköy,  Boğazkale,  Uğurludağ,  Mecitözü, Bayat,  Laçin,
DenizliBabadağ,  Kale,  Beyağaç,  Baklan,  Güney,  Çameli
DüzceÇilimli, Kaynaşlı, Cumayeri, Gölyaka, Yığılca
EdirneEnez, İpsala, Meriç, Lalapaşa
ElazığKovancılar, Karakocan, Alacakaya, Maden, Palu, Baskil, Sivrice, Ancak
ErzincanOtlukbeli, Tercan, Çayırlı
ErzurumHorasan, Hınıs, Şenkaya, Çat, Köprüköy, Tekman, Karaçoban, Karayazı
EskişehirAlpu, Günyüzü, Han
GaziantepNizip, İslahiye, Oğuzeli, Nurdağı, Karkamış, Araban, Yavuzeli
HatayArsuz, Reyhanlı, Yayladağı, Hassa, Kumlu, Altınözü
İspartaŞarkikaraağaç, Aksu, Gelendost, Sütçüler
İzmirBayındır, Beydağ, Kiraz
KarabükEskipazar,  Yenice, Ovacık, Eflani
KaramanKazımkarabekir, Başyayla, Sanveliler, Ayrancı
KastamonuDaday, Cide, İhsangazi, Hanönü, Azdavay, Pınarbaşı, Şenpazar, Doğanyurt
Kayseriİncesu, Felahiye, Yahyalı, Bünyan, Yeşilhisar, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Tomarza, Sarız, Akkışla
KırıkkaleKarakeçili, Delice, Keskin, Sulakyurt, Balışeyh, Çelebi
KırklareliDemirköy, Pehlivanköy, Kofçaz
KırşehirAkpınar, Çiçekdağı, Boztepe, Akçakent
KilisMusabeyli, Polateli, Kulu
KonyaKulu, Sarayönü, Hadim, Taşkent, Güneysınır, Hüyük, Kadınhanı, Doğanhisar, Tuzlukçu, Yalıhtiyük, Bozkır, Derebucak, Altınekin, Çeltik, Yunak, Derbent, Halkapmar, Emirgazi, Ahırlı
KütahyaDomaniç, Hisarcık, Şaphane , Pazarlar, Dumlupınar, Altıntaş, Çavdarhisar, Aslanapa
MalatyaHekimhan,  Doğanşehir,  Akçadağ,  Yazıhan,  Doğanyol, 
Arguvan,  Kuluncak,  Kale,  Pütürge
ManisaSaruhanlı,  Köprübaşı,  Ahmetli,  Gölmarmara,  Selendi
MersinAydıncık,  Mut,  Gülnar
MuğlaSeydikemer
NevşehirDerinkuyu,  Acıgöl
NiğdeAltunhisar,  Çiftlik
OsmaniyeSumbas
RizeHemşin,  Güneysu,  İyidere,  Derepazarı,  İkizdere, 
Kalkandere,  Çamlıhemşin
SakaryaKaynarca,  Ferizli,  Karapürçek, Taraklı
SamsunKavak,  Havza,  Alacam , Yakakent , Vezirköprü,  Salıpazarı,  Asarcık,  Ayvacık
SinopDikmen
SivasAkıncılar, Zara, Gölova, Kangal, Ulaş, Altınyayla, Hafik, Yıldızeli, Koyulhisar
TrabzonÇarşıbaşı, Araklı, Şalpazarı, Demekpazarı, Tonya, Köprübaşı, Hayrat, Düzköy
UşakBanaz, Karahallı, Sivaslı
YozgatAydıncık
ZonguldakKilimli, Gökçebey

10. Söz konusu karar kapsamında bölgelere ait il grupları aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir (Yürürlük tarihi 01.01.2021).

1. Bölge2. Bölge3. Bölge4. Bölge5. Bölge6. Bölge
AnkaraAydınAdana (**)AfyonkarahisarBayburtAdıyaman (**)
AntalyaBalıkesir (*)BurdurAksaray (*)ÇankırıAğrı
BursaBilecik (*)Düzce (*)AmasyaErzurumArdahan
EskişehirBoluGaziantepArtvinGiresunBatman
İstanbulÇanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç)KaramanBartınGümüşhaneBingöl
İzmirDenizliKırıkkale (*)ÇorumKahramanmaraşBitlis
KocaeliEdirneKütahya (*)ElazığKilisDiyarbakır
MuğlaİspartaMersinErzincanNiğdeHakkâri
Tekirdağ (*)Karabük (*)SamsunHatayOrduIğdır
 KayseriTrabzonKastamonuOsmaniyeKars
 KırklareliRize (*)KırşehirSinopMardin
 KonyaUşakMalatyaTokatMuş
 Manisa (*)ZonguldakNevşehirTunceliSiirt
 Sakarya SivasYozgatŞanlıurfa
 Yalova   Şırnak
     Van
     Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri
(*) : Bir üst bölgeye yükseltilmiştir.
(**): Bir alt bölgeye düşürülmüştür.

11. Söz konusu Kararın 13’üncü maddesi ile, 2012/3305 Sayılı Kararın EK-2A sayılı ve “BÖLGESEL DESTEKLERDEN FAYDALANABİLECEK SEKTÖRLER VE BÖLGELER İTİBARİYLE ASGARİ YATIRIM TUTARLARI VEYA KAPASİTELERİ” başlıklı tablosunda değişiklik yapılmıştır.

12. Söz konusu Kararın 14’üncü maddesi ile, 2012/3305 Sayılı Kararın EK-2B sayılı ve “İLLERİN BÖLGESEL DESTEKLERDEN YARARLANABİLECEK SEKTÖRLERİNE İLİŞKİN SEKTÖR NUMARALARI” başlıklı tablosunda değişiklik yapılmıştır.

13. Söz konusu Kararın 15’nci maddesi ile, 2012/3305 Sayılı Kararın EK-4 sayılı ve “TEŞVİK EDİLMEYECEK VEYA TEŞVİKİ BELİRLİ ŞARTLARA BAĞLI YATIRIM KONULARI” başlıklı ekinde değişiklik yapılmıştır.

14. Söz konusu Kararın 16’nci maddesi ile, 2012/3305 Sayılı Kararın EK-6 sayılı ve “4. BÖLGE DESTEKLERİNDEN FAYDALANABİLECEK ORTA-YÜKSEK TEKNOLOJİLİ YATIRIM KONULARI” başlıklı tablosunda değişiklik yapılmıştır.

Print Friendly, PDF & Email